Jak zorganizować dzień z małym dzieckiemPojawienie się na świecie małego dziecka najczęściej powoduje ogromne zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Stara zasada głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy maleństwo gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka to właśnie niemowlak powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie przejmuj się niezmytymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w korytarzu. Wszystkie domowe obowiązki mogą zaczekać. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że noworodek będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie bez przerwy domagał się piersi. W pierwszych dniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz przerwa będzie trwał kilka godzin, a później dziecko będzie chciało o jedzenie co pół godziny.

new year message 2022

Najważniejszą zasadą, jaka powinna sterować życiem świeżo upieczonej matki jest brak planu dnia. Przy nieustalonym trybie życia malucha każdy plan może być nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie drzemki malucha. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się irytować.

Nie martw się, gdy na początku troszczenie się o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wszystko przychodzi z czasem.